Aktualności
Propozycje obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej
W dniu 9 października 2024 roku w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się trzecie spotkanie lokalnego zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Katowice.
Spotkanie rozpoczęło się od wygłoszenia prezentacji pt.: „Mój wykład o lesie” przez dra Jerzego Parusela z Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W trakcie prezentacji prelegent m. in. porównał las naturalny i poddany zagospodarowaniu, przybliżył genezę leśnictwa, nawiązał do prognoz oddziaływania na środowisko PUL-i jako oczekiwanym źródle informacji o wpływie gospodarki leśnej na środowisko, podał przykłady negatywnego wpływu gospodarki leśnej na środowisko, podsumował raport stanu siedlisk w Polsce dla UE oraz zaprezentował prognozę oddziaływania zmian klimatycznych na poszczególne gatunki.
Następnie przedstawiciele Lasów Państwowych oraz pozostali członkowie Zespołu przedstawili propozycje obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Katowice, opracowane w oparciu o wytyczne i rekomendacje z Ogólnopolskiej Narady o Lasach.
Nadleśnictwo Siewierz (teren gmin/miast Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec) wskazało do objęcia statusem lasów o wiodącej funkcji społecznej lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie oraz lasy w sąsiedztwie zwartej zabudowy, tj. Las Grodziecki, Las Podlesie, Las Zagórski i Balaton o łącznej pow. ok. 381 ha.
Nadleśnictwo Chrzanów (teren gmin/miast Sosnowiec i Jaworzno) zaproponowało włączenie do lasów o wiodącej funkcji społecznej następujących obszarów o łącznej pow. 1115 ha:
- 4 kompleksy spełniające kryteria lasów ważnych społecznie, istotnych kulturowo i dla lokalnych społeczności, tj. lasy związane z historią miasta, gdzie znajdował się niemiecki obóz pracy, lasy przy zbiornikach wodnych powstałych w wyniku szkód górniczych;
- lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie i turystycznie, tj. przy centrach mieszkaniowych Jaworzna oraz lasy pod silnym wpływem eksploatacji górniczej - zapadliska i zalewiska;
- lasy w sąsiedztwie zwartej zabudowy, bezpośrednio sąsiadujące z ośrodkami czy tez osiedlami mieszkaniowymi, głównie przy osiedlu Stałym (północna część) oraz lasy w sąsiedztwie dużych osiedli, RODów itd.;
- obszary cenne z punktu widzenia usług ekosystemowych dla lokalnej społeczności, tj. zalewiska po zapadliskach, lasy intensywnie użytkowane turystycznie oraz intensywnie wykorzystywane sportowo.
Nadleśnictwo Kobiór (teren gmin/miast Mikołów, Tychy, Bieruń) zaproponowało lasy ważne społecznie ze względu na tożsamość kulturową tj. sąsiadujące ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, teren użytku ekologicznego Paprocany oraz lasy w zasięgu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Góra Chełmeczki, lasy wokół terenów zwartej zabudowy, tj. tereny sąsiadujące z Osiedlem Leśnym i Osiedlem Nowy Świat w Łaziskach Górnych i Łaziskach Dolnych oraz w rejonie Urbanowic, lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie i turystycznie, w tym wzdłuż dróg publicznych oraz dróg i ścieżek leśnych i tras rowerowych z Katowic przez Tychy do Pszczyny, a także lasy przylegające do obszaru ośrodka wypoczynkowego „Paprocany”.
Nadleśnictwo Katowice wskazało do objęcia statusem lasów o wiodącej funkcji społecznej lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności tj. lasy w Murckach, na Ochojcu i na Muchowcu, lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie i turystycznie, w większości lasy miejskie położone w obszarze miasta Katowic, tereny leśne w sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych i hoteli tj. tereny wokół 3 zbiorników wodnych: Wesoła Fala, Słupna i Starganiec, lasy położone w sąsiedztwie zwartej zabudowy, graniczące ze zwartą zabudową różnych osiedli, począwszy od Zabrza, skończywszy na Mysłowicach oraz lasy cenne z punktu widzenia usług ekosystemowych np. Lasy Ochojeckie i Giszowiec, o łącznej pow. ok. 7000 ha.
Z kolei przedstawiciele organizacji społecznych proponując tereny do objęcia statusem lasów o wiodącej funkcji społecznej wskazywali na fakt, że stanowisko strony społecznej opiera się koncepcji leśnego pasa ochronnego GOP oraz zielonych pierścieni wokół miast z 2011 r. W ramach I etapu prac zaprezentowali propozycje obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej z podziałem na poszczególne kategorie na terenie Nadleśnictw: Katowice, Siewierz, Chrzanów i Kobiór, wskazując, że ich duża część to lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej i lokalnej oraz lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie i turystycznie (w rozumieniu koncepcji strumienia korzyści rekreacyjnych opracowanej przez prof. Marka Giergicznego). Podsumowali, że zestawienie map z ONOL-u pokazuje, że zasięg lasów społecznych obejmuje całą powierzchnię Nadleśnictw Katowice, Siewierz, Kobiór i Chrzanów i przedstawili postulat, żeby za lasy o wiodącej funkcji społecznej uznać cały obszar ww. nadleśnictw.
Propozycje przedstawione przez uczestników spotkania były następnie przedmiotem dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli członkowie zespołu, reprezentujący różne grupy społeczne i zawodowe.