Asset Publisher
Zakończenie prac zespołu
23 października br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się ostatnie, piąte spotkanie lokalnego zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Katowice.
Rozpoczynając spotkanie, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Radomir Dyjak, poinformował gremium, że zgodnie z pismem Ministra Mikołaja Dorożały z 14 października 2024 r., Ministerstwo zaakceptowało podejście wypracowane przez zespół, wskazujące, że bieżący proces jest pierwszym etapem prac. Zauważył przy tym, że jest to sytuacja wyjątkowa w skali kraju, jednak jej warunkiem jest wypracowanie kompromisowej propozycji lasów o wiodącej funkcji społecznej, która zostanie zaakceptowana przez zespół w formule konsensusu.
Tematem, na którym skupiały się ostatnie obrady było ustalenie części wspólnych spośród zgłoszonych propozycji obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Katowice.
Analizując zestawienia mapowe, kolejno dla Nadleśnictw: Katowice, Siewierz, Chrzanów i Kobiór, zespół wyłonił tereny, co do których udało się dojść do konsensusu oraz określił występujące w propozycjach rozbieżności.
Podczas spotkania członkowie zespołu mieli możliwość wysłuchania stanowisk poszczególnych uczestników, w tym przedstawicieli firm leśnych i przedsiębiorców drzewnych. W ostatniej części obrad swoje stanowisko wygłosił prof. dr hab. Wojciech Grodzki z Instytutu Badawczego Leśnictwa, który zwrócił uwagę m. in. na rolę wieloletniej gospodarki leśnej w kształtowaniu stanu lasów istniejących obecnie. Podkreślił dynamiczny charakter systemów leśnych oraz zastosowanie modelu ochronny czynnej dla zrównoważonego zarządzania terenami leśnymi. Ponadto zapewnił, że „Leśnictwo dysponuje wiedzą i rozwiązaniami praktycznymi, których odpowiednie zastosowanie powinno stanowić odpowiedź na oczekiwania społeczne związane z lasami regionu”.
W spotkaniu uczestniczyło 47 członków Zespołu, w tym m. in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, województwa, lokalnych samorządów, organizacji społecznych, zakładów usług leśnych, nabywców surowca drzewnego, RDOŚ, BULiGL oraz leśników z DGLP i RDLP w Katowicach.
Wynikiem prac zespołu będzie raport końcowy, który zostanie przekazany do końca października br. Wojewodzie Śląskiemu, skąd trafi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.