Asset Publisher Asset Publisher

Ruszyła debata o lasach społecznych wokół dziewięciu aglomeracji

Wystartowały prace zespołów, które zajmą się wyznaczaniem lasów społecznych wokół dziewięciu aglomeracji.

Czym są lasy społeczne? To zalesione obszary, które Polki i Polacy najchętniej wybierają jako miejsce rekreacji. Tu spacerują, biegają, urządzają pikniki. Tak dzieje się głównie wokół dużych miast, ale także w popularnych regionach turystycznych.

Leśnicy od dawna zawsze współpracują z lokalnymi społecznościami i wsłuchują się w ich potrzeby. Przygotowujemy infrastrukturę rekreacyjną, informujemy o tym co robimy. Działamy w sposób transparentny i planowy – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Teraz, z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rusza proces, którego celem jest zaproponowanie obszaru takich lasów wokół dziewięciu największych miast w Polsce. Zespoły, których skład określił resort klimatu i środowiska będą debatować również nad tym, w jaki sposób zarządzać społecznymi lasami.

Pierwsze zespoły właśnie zaczynają swoją pracę. 3 września obradował zespół w Poznaniu. 12 września analogiczne spotkanie odbędzie się w Gdańsku, a 16 września – w Toruniu.
Cały proces przygotowują Lasy Państwowe, choć z zgodnie z wolą ministra gospodarzem spotkań będą wojewodowie. To wojewodowie przekażą do MKiŚ dokumenty wypracowane przez zespoły.

 

KRÓTKO O PRACY ZESPOŁÓW

  • Gdzie?

Dziewięć zespołów zajmie się okolicami Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Bydgoszczy i Torunia (łącznie) oraz Szczecina. Przedmiotem obrad będą tereny w zarządzie nadleśnictw sąsiadujących z tymi miastami. Proces nie dotyczy lasów samorządów, osób prywatnych i innych zarządców.

  • Kto?

Skład zespołów zdefiniowało i zatwierdziło MKiŚ. Poza specjalistami z Lasów Państwowych będą w nich przedstawiciele ministerstwa, organizacji pozarządowych, każdej gminy, powiatu i województwa, właściwych dla danej planowanej lokalizacji lasu o wiodącej funkcji społecznej, przedstawiciele regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, reprezentanci lokalnych zakładów usług leśnych oraz lokalnych przemysłowych nabywców drewna, a także eksperci z Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, posłowie i senatorowie. 

  • Kiedy?

Zespoły zaczęły spotkania 3 września. Serię spotkań muszą odbyć do połowy października. Członkowie zespołów będą informowani o terminach. Informacja znajdzie się także na stronach Lasów Państwowych.

  • W jaki sposób?

Zespoły będą pracowały w oparciu o ustalenia z Ogólnopolskiej Narady o Lasach i regulamin przygotowany przez MKiŚ. Lasy Państwowe zaprezentują wyjściowy materiał w postaci map, uwzględniających dotychczasowe doświadczenia, oczekiwania społeczne i podejście naukowe. Pracą zespołów pokierują facylitatorzy. Za zgodą uczestników zespołów spotkania mogą być transmitowane i nagrywane.

  • Co dalej?

Efektem pracy powinna być propozycja zarządzania poszczególnymi fragmentami lasów, która zostanie przekazana wojewodzie. Wojewoda opracuje i skieruje wnioski i postulaty do MKiŚ. Ministerstwo podejmie decyzję, które wnioski i postulaty, w jakiej formie oraz jakim trybem będą podlegały wdrożeniu.