Aktualności
Czwarte spotkanie zespołu ds. lasów o zwiększonej funkcji społecznej we Wrocławiu
Czwarte spotkanie zespołu ds. lasów o zwiększonej funkcji społecznej
15 listopada w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się kolejne posiedzenie zespołu ds. lasów społecznych wokół Wrocławia. Spotkanie dotyczyło kluczowych kwestii związanych z zagospodarowaniem obszaru lasów o zwiększonej funkcji społecznej, który obejmuje 15 108,88 ha.
Prace zespołu są na najbardziej zaawansowanym etapie. Podczas ostatniego spotkania udało się wypracować kompromis w sprawie zasięgu terytorialnego lasów, co stanowi duży sukces.. Jednak najtrudniejszy etap dopiero trwa – ustalenie szczegółowych zasad zagospodarowania wyznaczonego obszaru. Podczas piątkowego spotkania dyskutowano, które fragmenty lasów powinny zostać wyłączone z gospodarki leśnej, a na których należy wprowadzić ograniczenia lub modyfikacje działań.
Podkreślono, że całkowite wyłączenie wszystkich lasów z gospodarki nie jest możliwe. W młodych, gęsto posadzonych lasach niezbędne są cięcia trzebieżowe, by pomóc drzewom w prawidłowym wzroście. W miejscach dotkniętych chorobami (np. zamieranie jesionów zaatakowanych przez grzyby) czy suszą i jemiołą (jak w przypadku sosen) konieczne są działania zapobiegawcze i pielęgnacyjne.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie zespołu ds. lasów o zwiększonej funkcji społecznej, w składzie którego znajdują się:
- Pani poseł na sejm RP Małgorzata Tracz,
- Agnieszka Ragin z Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Jan Dzięcielski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu,
- przedstawiciele Nadleśnictw: Oleśnica Śląska, Oława, Oborniku Śląskie, Miękinia,
- organizacje społeczne (FOTA4Climate, Stowarzyszenie Żywica, Fundacja Aquila, Ratujmy Las Mrozowski, Ratujmy Las Mokrzański, Ratujmy Las Kotowicki, EKO-UNIA, Gminni Aktywiści),
- Paweł Przybylski, Instytut Badawczy Leśnictwa
- reprezentant Biura Urządzana Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu,
- reprezentantka Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - Edyta Kostańczuk,
- reprezentant Wojewody Dolnośląskiego,
- przedstawiciele samorządów (miasta Wrocław, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Siechnice),
- reprezentanci przemysłu drzewnego oraz Zakładów Usług Leśnych.
- w spotkaniu udział wziął także dr Jerzy Parusel z Państwowej Rady Ochrony Przyrody, który pełnił rolę eksperta z ramienia strony społecznej.
Choć nie udało się jeszcze ustalić pełnego podziału i zasad zagospodarowania wyznaczonego obszaru, członkowie zespołu są zgodni, że prace postępują w dobrym kierunku. Wszyscy uczestnicy mają poczucie, że znalezienie kompromisu jest możliwe. W związku z tym zaplanowano kolejne spotkanie, aby dopracować szczegóły i kontynuować dialog.