Asset Publisher
Stolica w zielonym pierścieniu
Warszawa niemal z każdej strony otoczona jest lasami. To swoisty zielony filtr, który ma niebagatelny wpływ na jakość życia przeszło trzech milionów ludzi.
Lasy otaczające Warszawę to nie tylko kojarzące się z Mazowszem bory i bory mieszane, ale miejscami również żyźniejsze siedliska lasów mieszanych i lasów. Taki udział siedlisk decyduje o tym, że nasze lasy złożone są głównie z sosny, brzozy, dębu czy olszy. Pozostałe gatunki takie jak modrzew, grab, buk, lipa czy osika mają niewielki udział powierzchniowy. Mimo pozornie ubogich składów gatunkowych lasy wokół Warszawy tętnią życiem i służą mieszkańcom stolicy i okolicznych miejscowości.
Oficjalne dane mówią, że aglomerację warszawską zamieszkuje ok. 3,3 mln osób, z których połowa to warszawiacy. Miasto stale się rozrasta. W efekcie – stolica zbliża się ze swoją zabudową do lasów. Lasy te – niezależnie od różnych form własności – mają szczególne znaczenie dla społeczeństwa. To one ograniczają hałas, magazynują wodę, oczyszczają powietrze, są również miejscem rekreacji i wypoczynku, zapewniają także stałe dostawy odnawialnego, ekologicznego surowca jakim jest drewno.
Warszawa, jako jedna z dziewięciu aglomeracji w Polsce, została wytypowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska do wyznaczenie w swoim bezpośrednim otoczeniu lasów o wiodącej funkcji społecznej. Proces ich wyznaczania właśnie się rozpoczął. Zaproponowany przez leśników obszar obejmuje swym zasięgiem 38 gmin oraz m.st. Warszawę. Lasy Skarbu Państwa w zarządzie PGL Lasy Państwowe zajmują na tym obszarze powierzchnię 35,6 tys. hektarów. Ale trzeba wiedzieć, że ponad 5,5 tys. hektarów stanowią lasy obronne wykorzystywane na cele wojskowe (okolice Rembertowa).
Podstołecznymi lasami zarządzają cztery nadleśnictwa: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna. Ale na obszarze, który jest przedmiotem dyskusji zespołu ds. lasów społecznych znajduje się przeszło drugie tyle (ok. 37 tys. ha) lasów innych form własności. To lasy prywatne i lasy w zarządzie gmin czy Kampinoski Park Narodowy). Warto zaznaczyć, że Mazowsze to ta część kraju, w której występuje najwięcej lasów należących do osób prywatnych.
Łączna powierzchnia analizowanego terenu to ponad 3 000 km2, z których nieco ponad 500 km2 stanowi powierzchnia Warszawy, a 2500 km2 powierzchnia sąsiednich gmin.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym, leśnicy dbają o trwałość i ciągłość istnienia lasów otaczających stolicę. W swych działaniach na pierwszym miejscu stawiają dobro przyrody i trwałość ekosystemów leśnych. Dlatego m.in. podejmują działania zmierzające do zmiany składów gatunkowych otaczających Warszawę lasów, by były one dostosowane do panujących warunków i bardziej odporne na zachodzące zmiany klimatu.
Lasy wokół stolicy są miejscem rekreacji i wypoczynku zarówno mieszkańców jak i gości odwiedzających miasto. Dlatego leśnicy dbają o infrastrukturę turystyczną i wypoczynkową, prowadzą niezbędne remonty i modernizacje, a także tworzą nowe obiekty. Obecnie do dyspozycji społeczeństwa jest m.in. niemal 50 parkingów i miejsc postoju pojazdów, ponad 60 wiat, a także obszary do bezpiecznego i legalnego nocowania w lesie wyznaczone w ramach ogólnopolskiego programu „Zanocuj w lesie”. Dobrze utrzymane drogi i rozbudowana sieć dojazdów pożarowych pozwalają nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa terenów leśnych i szybkie działanie w razie wystąpienia pożaru, ale są również chętnie wykorzystywane przez spacerowiczów i rowerzystów.
Podwarszawskie lasy są także miejscem edukacji. W każdym z czterech nadleśnictw otaczających stolicę prowadzone są zajęcia edukacyjne. Głównym ośrodkiem edukacyjnym jest Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów. Z jego bogatej oferty chętnie korzystają nie tylko szkoły czy przedszkola, ale również uczelnie czy inne zorganizowane grupy.
Warto pamiętać, że lasy otaczające Warszawę pełnią funkcje społeczne, ekologiczne i produkcyjne, a korzystają z nich nie tylko mieszkańcy, ale też goście czy turyści odwiedzający Mazowsze.
To właśnie bliskość stolicy, sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego, istnienie na tym terenie dwóch parków krajobrazowych oraz licznych rezerwatów i innych form ochrony przyrody, a także ogromne zapotrzebowanie na edukację leśną społeczeństwa zadecydowały o utworzeniu w 2005 r. Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”, w którego skład weszły tereny nadleśnictw Celestynów, Chojnów, Jabłonna i Drewnica. Pięć lat później obszar LKP „Lasy Warszawskie” powiększony został o lasy oraz grunty leśne znajdujące się we własności lub władaniu miasta stołecznego Warszawy, nadzorowane przez Lasy Miejskie – Warszawa.