Asset Publisher
Puszcza Bukowa i nie tylko
Lasy okalające Szczecin i sąsiednie mniejsze miasta to potencjalne miejsce rekreacji dla kilkuset tysięcy osób. Niezwykle malowniczo ukształtowane podczas ostatniego zlodowacenia.
Liczba mieszkańców Szczecina wynosi około 389 tys., ale przyjmuje się, że aglomeracja, którą tworzy z sąsiednimi miastami to łącznie prawie drugie tyle. Do największych należą Police (34 tys.), Gryfino i Goleniów (po 22 tys.) oraz Stargard (68 tys.) Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego i ważnym ośrodkiem przemysłowym i portowym.
Lasami w bliskim sąsiedztwie Szczecina zarządzają trzy nadleśnictwa: Goleniów, Kliniska i Trzebież. Wszystkie wchodzą w skład Leśnego Kompleksu Promocyjny „Puszcze Szczecińskie”. LKP to przeszło 60 tys. ha, obejmujące lasy dawnej Puszczy Bukowej, południowej części Puszczy Goleniowskiej, Puszczy Wkrzańskiej oraz obszar Międzyodrza. Obszar trzech nadleśnictw wchodzących w skład LKP jest przedmiotem działań zespołu ds. wyznaczenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej wokół Szczecina.
Okolica jest wyjątkowo zróżnicowana pod względem geomorfologii. Podczas ostatniego zlodowacenia ukształtowała się bogata sieć hydrograficzna, która wpływa na kształtowanie się różnorodnych siedlisk leśnych. Szczególnie w Puszczy Bukowej występują licznie źródliska, które dają początek strumieniom. W miejscach okresowo zalewanych występują łęgi z dominującą w drzewostanie olszą czarną. Powyżej strefy zalewów na skarpach często dominują lasy bukowe i grądy – żyzne lasy liściaste dębowo-grabowe. Na znacznej części terenu występują lasy mieszane bukowo-sosnowe lub bukowo-sosnowo-dębowe.
Podobne zróżnicowane są warunki glebowe na tym terenie. Na ubogich glebach piaszczystych w Puszcz Goleniowskiej i Wkrzańskiej przeważają głównie bory sosnowe. Gleby i ukształtowanie terenu Puszczy Bukowej sprzyjają występowaniu lasów liściastych, głównie żyznych buczyn. Szczególnie interesujące są lasy bukowe występujące w sąsiedztwie źródlisk.
Nadleśnictwo Gryfino sprawuje zarząd nad obszarem o powierzchni ponad 18 845 ha. To w jego pieczy znajduje się Ogród Dendrologiczny w Glinnej, popularne miejsce odwiedzin, szczególnie wśród grup szkolnych. Tutejsza kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów. Przy arboretum działa Punkt Informacji Przyrodniczo-Leśnej.
Nadleśnictwo Kliniska, położone w trójkącie pomiędzy Szczecinem, Stargardem i Goleniowem, zarządza ponad 23 tys. ha lasów. To królestwo sosny, której udział wynosi ponad 86%. Tutejsi leśnicy prowadzą Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, od centrum Szczecina odległy ledwie 30 km. Co oczywiste, o lesie opowiada się tu w przede wszystkim w lesie, ale też sali edukacyjno-konferencyjnej czy przy zagrodzie pokazowej konika polskiego.
Polską część dawnej Puszczy Wkrzańskiej obejmuje Nadleśnictwo Trzebież. Południowa i południowo-wschodnia część nadleśnictwa przywodzi na myśl krajobraz bieszczadzki – jest mocno pofałdowana i poprzecinana dolinami rzecznymi. Tu także dominuje sosna (80%). Podobnie jak u sąsiadów działa tu Zielona Klasa i izba edukacji leśnej przy siedzibie nadleśnictwa. We współpracy z samorządem Polic przy nadleśnictwie powstał Transgraniczny Ośrodek Edukacji Leśnej w Zalesiu.
Na całym obszarze funkcjonuje kilkaset kilometrów tras i ścieżek spacerowych, liczne miejsca wypoczynku.