O regionie

RDLP w Poznaniu zarządza w imieniu Skarbu Państwa ponad 440 tysiącami hektarów lasów, które znajduję się głównie w Wielkopolsce (od Obornik prawie pod Wrocław), a także na fragmentach województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego. Trzy z dwudziestu pięciu nadleśnictw położone są w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Poznania.

Lokalny zespół do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Poznań wypracowuje szczegółowe propozycje dotyczących lokalizacji i sposobu zagospodarowania obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej na terenach leśnych nadleśnictwa Babki, Konstantynowo i Łopuchówko.
 

Nadleśnictwo Konstantynowo położone jest na południe od Poznania, na Pojezierzu Wielkopolskim. Gospodaruje na ponad 12,8 tys. ha gruntów, a jego zasięg terytorialny to 107 tys. ha. Teren nadleśnictwa w przeważającej części ma charakter równinny, można tu również spotkać pas wzgórz morenowych.

Pejzaż Nadleśnictwa Konstantynowo urozmaica pełna rozlewisk dolina Warty, a także liczne jeziora rynnowe, m.in. Strykowskie, Niepruszewskie czy Lusowskie. Lasy Nadleśnictwa Konstantynowo przeplatają się z rozległymi polami uprawnymi, charakterystyczne są również niezwykle malownicze aleje starych drzew rosnących wzdłuż dróg.Ponad połowa gruntów Nadleśnictwa objęta jest różnymi formami ochrony przyrody.

Nadleśnictwo Konstantynowo niemal z każdej strony graniczy z miastami i rozrastającymi się osiedlami, co sprawia, że las regularnie odwiedzany jest przez dużą liczbę turystów oraz okolicznych mieszkańców. Na terenie Nadleśnictwa wyznaczona jest sieć szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Do najciekawszych szlaków należą Nadwarciański Szlak Rowerowy wyznaczony wzdłuż rzeki Warty, Pierścień Rowerowy dookoła Poznania oraz Szlak Pamięci wyznaczony w Leśnictwie Więckowice łączący kilka miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej. 

Nadleśnictwo Babki zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi o powierzchni 12 420 ha oraz sprawuje nadzór w imieniu starostów nad lasami niepaństwowymi na 1 478 ha. Lasy położone są w samym centrum Wielkopolski. Granicę zachodnią i południową nadleśnictwa stanowi rzeka Warta, wschodnią wyznacza Struga Średzka, natomiast północną – rzeka Główna. Przez teren nadleśnictwa przepływają również Głuszynka, Michałówka i Cybina.

Główną atrakcją turystyczną tego terenu jest Rogalin. Słynie z wiekowych dębów rogalińskich, kozioroga dębosza, nadwarciańskich łęgów oraz pałacu z galerią znaną na całym świecie.Lasy nadleśnictwa są w większości lasami podmiejskimi. Wyjątkiem jest Leśnictwo Kobylepole, które mieści się w dużej swej części na terenie Poznania i jako jedyne ma swą siedzibę w mieście. Tereny leśne stanowią zaplecze dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców całej aglomeracji poznańskiej. Lasy te odwiedzają zbieracze grzybów i jagód, spacerowicze, rowerzyści, jeźdźcy oraz inni miłośnicy odpoczynku na łonie natury.  

 

Nadleśnictwo Łopuchówko zlokalizowane jest w 13 gminach w zasięgu 4 powiatów i Miasta Poznania. 

Jest to region przemysłowy-rolniczy, charakteryzujący się wysokim zaludnieniem. Lasy w zarządzie nadleśnictwa zajmują powierzchnię 20028,77 ha.

Ze względu na ukształtowanie powierzchni i warunki wodne na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko występują znaczne różnice mikroklimatyczne, zwłaszcza pomiędzy zwartymi kompleksami leśnymi, dolinami rzek, terenami otwartymi a terenami zabudowanymi. Odczuwamy tu łagodzący wpływ szaty roślinnej na bodźce radiacyjne, termiczne i mechaniczne, wzbogacanie powietrza w fitoncydy i olejki eteryczne wspomagające system odpornościowy ludzi oraz korzystne oddziaływanie zieleni lasów na psychikę i samopoczucie człowieka.

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Nadleśnictwa przy dużym mieście - Poznaniu, Nadleśnictwo spełnia niezwykle ważną rolę w rozwoju turystyki i rekreacji.