Kielce – lasy, kultura, przyroda i geologia
Kielce to miasto, które łączy przyrodę, historię i kulturę, oferując turystom liczne atrakcje, od zabytkowych obiektów po ciekawe wydarzenia kulturalne. To stolica województwa świętokrzyskiego, położona w malowniczym regionie Gór Świętokrzyskich, otoczona lasami i terenami zielonymi. Miasto leży nad rzeką Silnicą, a w jego okolicach znajdują się liczne rezerwaty przyrody, takie jak chociażby Kadzielnia czy Karczówka, co czyni je atrakcyjnym celem turystyki pieszej i rowerowej. Bliskość lasów, przyrody i bogata historia miasta sprawiają, że jest to popularne miejsce wypoczynku dla wielu przyjezdnych. W obrębie miasta Kielce Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Kielce zarządza 1 721 ha lasów. Mają one ogromne znaczenie dla społeczeństwa.
Kielce dzięki położeniu w regionie Gór Świętokrzyskich, a zarazem jednym z najstarszych pasm górskich w Europie, czyni je wyjątkowym miejscem pod względem geologicznym, które przyciąga nie tylko turystów, ale także badaczy. Turyści mogą podziwiać różnorodne formacje skalne, odwiedzać jaskinie, a także poznawać historię Ziemi w interaktywny sposób, np. w Geonatura Kielce, gdzie znajdują się edukacyjne ścieżki geologiczne oraz liczne wystawy.
Bogactwem i nieocenioną wartością miasta są okoliczne lasy. Nadleśnictwo Kielce swym zasięgiem obejmuje 82 067 ha, z czego 16 626 ha to powierzchnia gruntów zarządzanych przez nadleśnictwo, w tym 15 885 ha lasów w 318 kompleksach. Z tego 1 721 ha to lasy w granicach administracyjnych miasta Kielce.
Powierzchniowo dominują tu siedliska lasu mieszanego wyżynnego oraz lasu wyżynnego, których powierzchnię zajmują głównie sosna i jodła. Kilkuprocentowe udział mają dąb, buk i brzoza. Na siedliskach borów i borów mieszanych (wyżynnych i nizinnych) dominuje sosna z bogatymi podrostami i dolnymi piętrami jodłowymi.
Część lasów Nadleśnictwa Kielce znajduje się w granicach administracyjnych miasta lub w bezpośrednim ich sąsiedztwie, stąd często są nazywane „zielonymi płucami" dla Kielc.
Szata roślinna bogata jest w gatunki chronione, na terenie nadleśnictwa jest ich kilkadziesiąt. Swoje stanowiska ma tu wawrzynek wilczełyko, storczyk szerokolistny, rosiczka okrągłolistna, lilia złotogłów, listera jajowata, konwalia majowa, kokoryczka okółkowa. Na terenie Nadleśnictwa występuje 11 gatunków chronionych owadów i mięczaków, wśród nich mieniak tęczowiec, paź królowej, czerwończyk nieparek, 5 gatunków gadów: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec zwyczajny, zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata.
Spośród ptaków wyodrębniono 155 gatunków chronionych lęgowych, przelotnych lub zalatujących. Występuje tu bocian czarny, żuraw, dzięcioł białoszyi, zimorodek i wiele innych.
Ssaki reprezentowane są przez ssaki łowne: sarny, jelenie, dziki i łosie, ale również liczne gatunki chronione: jeż wschodni, bóbr europejski, ryjówka aksamitna, nocek duży, karlik malutki, wydra, gronostaj.
Lasy Nadleśnictwa stanowią atrakcyjny komponent krajobrazu województwa świętokrzyskiego, a w celu ochrony cennych elementów przyrody ożywionej i nieożywionej na terenie nadleśnictwa ustanowiono różne rodzaje form ochrony przyrody: rezerwaty, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, obszary Natura 2000.
Nadleśnictwo Kielce jest jednym z 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i jednym z sześciu nadleśnictw tworzący obszar funkcjonalny – Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”, gdzie leśnicy integrują we wzmocniony sposób ochronę przyrody, gospodarkę leśną, turystykę i edukację przyrodniczą wykorzystując do tego badania naukowe.