Asset Publisher
Lasy wokół stolicy Dolnego Śląska
Lasy we Wrocławiu oraz położone wokół Wrocławia to potencjalne miejsce rekreacji dla kilkuset tysięcy osób. Raport o stanie miasta szacował rzeczywistą liczbę mieszkańców Wrocławia w 2020 r. na ok. 837 tys.
Lasy w regionie Dolnego Śląska zajmują powierzchnię około 560 tys. ha. 93% dolnośląskich lasów znajduje się w zarządzie nadleśnictw RDLP we Wrocławiu. Pozostałe 7% to lasy prywatne, lasy gminne, lasy komunalne, lasy w Zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych oraz lasy parków narodowych (1,7%).
Lasami w bliskim sąsiedztwie Wrocławia zarządzają cztery nadleśnictwa: Miękinia, Oborniki Śląskie, Oleśnica Śląska i Oława. Obszar tych czterech nadleśnictw jest przedmiotem działań zespołu ds. wyznaczenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej wokół Wrocławia.
Nadleśnictwo Miękinia obejmuje sześć powiatów: dzierżoniowski, legnicki, średzki, świdnicki, wrocławski i Miasto Wrocław. W zasięgu działania nadleśnictwa znajduje się siedemnaście gmin. Powierzchnia zasięgu terytorialnego jest największa ze wszystkich 33 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i wynosi 1 466,84 km2. Ogólna powierzchnia gruntów w zarządzie nadleśnictwa wynosi 17 950 ha.
Nadleśnictwo cechuje duża liczba kompleksów leśnych, które tworzą mozaikę z osiedlami. To teren o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa. Na obszarze nadleśnictwa znajdują się trzy ścieżki dydaktyczne: w Mrozowie oraz na dwie w masywie Ślęży.
Położone na południowy wschód od Wrocławia Nadleśnictwo Oława także znajduje się w gronie jednostek o największym zasięgu terytorialnym. Podobnie jak w Miękini najdłuższy dystans pomiędzy skrajnymi punktami nadleśnictwa przekracza 50 km. W zasięgu działania jednostki mieści się sześć powiatów i 14 gmin. Bliskość Wrocławia i innych miast wymaga baczności na funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe lasu.
Tutejsze lasy grupują się w pradolinie i na prawym brzegu Odry. Lewobrzeżna część zasięgu terytorialnego nadleśnictwa to prawie bezleśne tereny o intensywnym rolnictwie na wysokiej klasy glebach. Podobnie zróżnicowane są lasy. Łęgi rosnące na nadrzecznych madach stanowią ok. 21% ogółu lasów i są wyjątkowo bogate przyrodniczo. Pozostałe to bory i lasy mieszane z dominacją sosny, rosnące na piaszczystych glebach Równiny Oleśnickiej. Te obszary chętnie wybierają spacerowicze czy grzybiarze. Na terenie nadleśnictwa znajdują się trzy ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, utworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, a także ścieżka rowerowa oraz ścieżka biegowa:
Spośród czterech jednostek to Nadleśnictwa Oleśnica Śląska zarządza największym obszarem. To ponad 26 tys. ha lasów. Okolicę cechują gleby o wysokiej bonitacji, co wraz z korzystnym ukształtowaniem terenu i warunkami klimatycznymi sprzyja rolnictwu. W regionie jest też szereg zakładów przemysłowych, które korzystają z przebiegających tędy arterii komunikacyjnych.
Główny trzon lasów Nadleśnictwa zlokalizowany jest na Wale Trzebnickim i fragmencie Doliny Baryczy, w krajobrazie na ogół falistym, o wysokiej, blisko 60% lesistości i znacznej różnorodności przyrodniczej. Obecny stan tutejszych lasów to efekt XIX i XX-wiecznej gospodarki leśnej, zdominowanej przez ekonomię, która doprowadziła do powstania sztucznych monokultur iglastych na siedliskach borów i lasów mieszanych.
Oleśnica Śląska tak jak i pozostałe jednostki przygotowała dla odwiedzających cztery ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, utworzone głównie z myślą o najmłodszych.
Na północ od Wrocławia leży Nadleśnictwo Oborniki Śląskie. To atrakcyjna krajobrazowo okolica, z lokalnymi obniżeniami terenu i licznymi wzniesieniami morenowymi. Od Pd-Zach granica nadleśnictwa opiera się na Odrze (dolina na tym odcinku jest objęta ochroną w ramach sieci Natura 2000). Główny kompleks lasów nadleśnictwa rozciąga się między Brzegiem a Obornikami.